Saturday , July 24 2021

Čeští vědci vymysleli převratnou metodu, jak vyrábět nanodiamanty. Ty umí odhalovat rakovinu – ČT24 – Česká televize„Fungují jako jakési malinkaté senzory, které jsme schopni umístitution dovnitř buňky. Můžeme například měřit teplotu, kyselost nebo zjišťovat přítomnost některých důležitých chemických látek, "vysvětluje Jan Havlík, autor experimentální části studie z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Skvělé a drahé

Jenže potřebná úprava krystalů je pomalá a drahá. Gram vyrobený v urychlovači částic stojí miliony korun. Čeští vědci teď ale přišli na to, not celý tento náročný a drahý process zjednodušit.

„Množství materiálu, které připravíme, je zhruba sto až tisíckrát větší, než dosud bylo možné. To nám otevírá cestu dosáhnout na zcela odlišné aplikace, například zobrazování rakoviny pomocí magnetické rezonance, "uvádí Petr Cígler, vedoucí týmu Syntetická nanochemie z Ústavu organické chemie a biochemie.

Aby nanokrystaly uměly poskytovat informace o prostředí sebe coli, musi se v jejich mřížce cíleně vytvořit porucha. Buď „postaru" v urychlovači částic, anebo „nově" počesku – v jaderném reactor.

Krystalovou mřížku takového nanodiamantu je možné si představit jako plato s vejci. Každé z vajec je jako jeden my atom uhlí, a pokud se podaří některý z těchto atomů vyrazit, optické vlastnosti celého materiálu se úplně změní. „Neutrony rozstřelí jádro bohru, to jádro bohru se rozletí na jádra lithia a jádra helia. Tyto částice fungují jako ruka, která vytrhne z krystalové mřížky příslušný atom, "říká Martin Hrubý, vědec z Ústavu makromolekulární chemie.

Po díší úpravě krystaly získají schopnost fluoreskovat. To znamená, že um rozblikat skoro jako senzor v továrně.


Source link