Saturday , July 31 2021

Eiropā novērots always uzliesmojums; Latvijas iedzīvotājus aicina vakcinēties – Sabiedrība un Politikika – ZiņasEiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) šī gada oktobra epidemioloģiskās uzraudzības pårskatā ziņoja par 13 547 masalu gadījumiem, kas tika reģistrēti 12 mēnešu laikā no pagājušā gada 1. septembra līdz šī gada 31 augustam 28 Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) Dalibvalstīs.

Par masalu saslimšanas gadījumiem pēdējo 12 mēnešu laikā ziņots visās ES un EEZ valstīs. Biežāk ziņojusi Grieķija, kurā reģistrēts 3171 gadījums, tai seko Francija ar 2792 gadījumiem, Itālija ar 2718, Rumānija ar 1765 un Lielbritānija ar 1007 gadījumiem. Šajā laika periodā dalībvalstīs reģistrēti arī 38 nāves gadījumi, kas saistīti ar masalām, piebilda Arāja.

Latvijāšajā periodā SPKC ziņots par 65 saslimšanas gadījumiem ar aizdomām par masalām, bet diagnoze "masalas" kopš pagājušā gada 18. decembra apstiprināta 23 gadījumos, tostarp sešiem bērniem.

Arāja uzsvēra, ka neviens no saslimušajiem bērniem nebija vakcinēts pret masalām, bet četri no tiem nebija sasnieguši vakcinācijas vecumu. Trīs gadījumos bnirni inficējušies ar masalām ceļojumā. Kopumā deviņiem pacientiem inficēšanās, visticamāk, notikusi ārpus Latvijas, tostarp diviem ārvalstu iedzīvotājiem.

Kā norāda SPKC påstāve, masalu uzliesmojumi saistīti ar vakcinācijas aptveres samazināšanos.

"Zinātne un prakse pierada, ka, lai izvairītos no masalu uzliesmojumiem, vismaz 95% iedzīvotāju jābūt vakcinētiem ar divām vakcīnas devām," skaidroja Arāja.

Viņa atgādināja, ka masalas ir ārkārtīgi lipīga infekcijas slimība, jo masalu vīruss viegli izplatās starp uzņēmīgiem indivīdiem gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Masalas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceā. Masalas var būt ļoti nopietna slimība, jo tānoris ar smagām komplikācijām, sevišķi bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem, pieaugušiem virs 20 gadiem, personām ar imūndeficītu un grūtniecēm.

SPKC uzsvēra, ka vienīgā efektīvā aizsardzība pret masalām ir vakcinācija, kas ir droša un efektīva. Vakcinācijai izmanto combinationēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (MPR). Maksimālai aizsardzībai nepieciešamas divas vakcīnas devas. Līdz ar to Latvijā un citās valstīs bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas MPR potes. Pirmo poti bērns saņem 12–15 mēnešu vecumā, bet revakcinācija Latvijā tiek veikta septiņu gadu vecumā.

Pēc Arājas paustā, pastāvot īpašiem inficēšanās riskiem, piemēram, plānojot ceļojumu ar mazuli uz too skarto valsti, kā arī pēc kontakta masalu slimnieku, pirmo poti ieteicams veikt pirms vakcinācijas kalendārā norādītā vecuma sasniegšanas, proti, no sešu mēnešu vecuma. Tomēr 12-15 mēnešu vecumā poti nepieciešams atkārtot, un revakcināciju veikt arī atbilstoši vakcinācijas kalendāram – septiņu gadu vecumā.

Epidemiological DSCs vakcinācijas pret masalām aptveri bērniem vērtē kā salīdzinoši labu for bag ir iemesls tam, kāpēc Latvijā bijuši gadi, kad nebija reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām.

Vienlaikus SPKC aicina vecākus vēlreiz pārliecināties par bērna vakcinācijas statusu, it sevišķi, dodoties starptautiskajā ceļojumā.

SPKC immunizācijas datu analze liecina, ka šogad no janvāra līdz jūnijam immunizācijas līmenis pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu salīdzinājumā ar 2017. mace attiecīgo periodu ir pieaudzis. Kopumā Latvijāšī gada pirmajā pusgadā pirmo MPR pot. Saņēmuši 98.1% this, bet otro – 89.5% bnurnu.


Source link