Friday , July 23 2021

Bez Gmitruka polski box nsi osiągnąłby tylu sukcesów  • Andrzej Gmitruk zmarł 20 listopada w domu w Hipolitowie
  • 67-letni Gmitruk był jednym z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego sportu. Trenował m.in. Andrzeja Gołotę i Tomasza Adamka
  • Gmitruk był trenerem przez 42 lata. Ostatnio wobec problemów zdrowotnych częściej pracował jako promoter

Kiedy miliony Polaków do późnej nocy czekały na najbardziej pamiętne walki Andrzeja Gołoty i Tomasza Adamka, obserwowali też jak w przerwach między rundami wskazówki swoim zawodnikom przekazywał Andrzej Gmitruk. Bez niego nie byłoby wielu największych w ostatnich czasach sukcesów polskiego boksu.

Gmitruk rozpoczął pracę w Polskim Związku Bokserskim jako trener kadry juniorów w 1976 roku, kiedy miał zaledwie 25 lat. Wkrótce potem został trenerem Legii Warszawa, którą pięć razy doprowadził do drużynowego mistrzostwa Polski. Rokiem jego olbrzymich sukcesów 1983. Byl Dziesięciu walczyło w jego zawodników finałach indywidualnych mistrzostw Polski, doprowadził Legie do drużynowego mistrzostwa wielkim kraju w stylu, bo "Wojskowi" nie przegrali żadnego meczu, miesięcznik "Box" wybrał go szkoleniowcem roku, a Gmitruk mając 32 lata został najmłodszym w historii trenerem reprezentacji Polski.

Pięć lat po nominacji na trenera Kadry, Gmitruk potwierdził, że był to strzał w dziesiątkę. Podczas igrzysk olimpijskich w Seulu Polscy pięściarze zdobyli aż cztery medale – wszystkie brązowe. Na podium stanęli wówczas Jan Dydak, Henryk Petrich, Janusz Zarenkiewicz i Andrzej Gołota.

Photo: Marcin Kondek / newspix.pl

Andrzej Gołota i Andrzej Gmitruk

Stojąc w narożniku tego ostatniego trener zyskał dużą rozpoznawalność. To pracując z Gmitrukiem, Gołota osiągał największe sukcesy. Szkoleniowiec doprowadził do wielkich successów także Tomasza Adamka, z którym rozpoczął współpracę, gdy pięściarz z Żywca był młodym i mało znanym zawodnikiem.

Photo: Kamil Krzaczyński / newspix.pl

Don King i Andrzej Gmitruk

Gmitruk stał także za osiągnięciami Artura Szpilki, Mateusza Masternaka, Dariusza Kosedowskiego, Macieja Sulęckiego czy Izu Ugonoha oraz rozwojem boksu w Norwegii, gdzie był trenerem cadry w latach 90., a potem doradzał tamtejszemu komitetowi olimpijskiemu.

Photo: Kamil Krzaczyński / newspix.pl

Andrzej Gmitruk i Tomasz Adamek

Zmarły trener od wielu lat problemy zdrowotne miał. Już w 2006 roku tymczasowo zrezygnował z pracy z Tomaszem Adamkiem, ponieważ musiał poddać się operacji serca. Przed dwoma laty ciężko zachorowała jego żona, która ponad pół roku spędziła w szpitalu, co negatywnie odbiło się także na zdrowiu Gmitruka. – Trafiłem przez to do szpitala z migotaniem przedsionków. Doctor stwierdził, że gdybym przyszedł parę godzin później, to już bym nie żył – opowiadał cytowany przez serwis boxing.pl. Przeszedł wówczas dwie operacje i wrócił do pracy trenera, co skończyło się kolejną operacją kardiologiczną, po której stopniowo zaczął zmieniać swoją rolę, częściej pracując jako promoter ni trener.

67-letni Andrzej Gmitruk zmarł 20 listopada.


Source link