Thursday , August 18 2022

Gebe kalamamanızın sebebi bu olabilir! Sperm genetics, en az kadin yumurtası kadar önemli[ad_1]

Konu ile ilgili Centrum Clinic Kadın Hastalıkları in Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, önemli noktalara değindi.

SPREMİN DNA HASARI ÖLÇÜLEBİLİYOR

Yakın geçmişe kadar, erkekte kısırlık incelmesi sada sperm sayísı in the hareketleri olarak değerlendiriliyordu. Son zamanlarda spermlerin DNA'larındaki hasarı da ortaya koyan teknikler ortaya çıktı. Doç. Dr. Emre Pabuçcu, belirli sayıda sperm hücresinin özel boyama – işaretleme tekniği ile DNA'larındaki hasarının tespitinin yapılabildiğine dikkat çekerek genel olarak, sayı ve hareket bozukluğu olanlarda genetik hasar da saptanabildiğini ve değerleri normale yakın kişilerde de spermlerin DNA'larının bozuk olabileceğini belirtti.

Pabuçcu, Konu ile ilgili açıklamalarına devam etti:

BU HASTALIÇA SAHİP OLANLAR, DİKKAT!

Sperm genetiğinde birçok nedenden dolayı hasarlanma olabilir. Bunların arasında; sigara içimi özellikle de günlük 10 adetten fazla, varikosel dediğimiz testis damarlarındaki şişlik durumu, geçirilmiş ameliyatlar, uzun süreli ilaç kullanımı, çocuklukta geçirilmiş ateşli hastalıklar, kabakulak öyküsü, kanser nedeniyle radyasyon veya ilaca maruz kalmak başlıca nedenler olarak sayılabilir. Öyküsünde hiçbir şey olmayan ancak sperm geneticist hasarı fazla birçok erkek de var.

1

SPERM GENETİK HASARI DÜŞÜKLERE NEDEN OLUYOR

Normal bir gebelik için, spermin yumurtayı tüp içerisinde başarılı bir şekilde döllemesi gerekiyor. Bunun is a sperm kafa kısmında taşıdığı genetician yapının sağlıklı olması yıııırırırırırırımışırı. Genetiği bozuk spermler hem yumurtayı iyi dölleyemiyor hem de dölleseler bile oluşan embriyo sağlıksız olacağından düşükler karşımız çıkabiliyor. Kssaka, sperm sayısı in hareketi normale olup, sabui olamama, tekrarlayan gebelik kayıpları in tüp bebek tedavisi sonunda kötü embriyo kalitei izlenmesi gibi birtakım önemli in olumsuz sonuçlar doğuruyor.

KİMLERE SPERM GENETİK HASARI BAKILMALI?

Öncelikle bir konuyu netleştirmek gerekir, herkese bakılması doğru değil. Tekrarlayan gebelik kaybı öyküsü olanlar, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olanlar, geçmişinde hastalık-ameliyat-travma öyküsü olan erkekler in açıklanamayan kısırlıktan yakınan erkeklere bu test önerilebilir. Conusound endişe etmeye gerek yok test, basit bir sperm analysi örneğinden bu test yapılabilir ancak deneyimli v referenans laboratuvarlarda bakılmalı. Aksi takdirde sonuçlar tutarsız olabiliyor.

GENETİK HASAR SAPTANMIŞ KİŞİLERDE NE GİBİ TEDAVİLER YAPILIYOR?

Sperm geneticist yapısını düzeltici ilaç maalesef yok. Temel birtakım önlemlerin alınması gerekli. Uygun diyet yapmak, sigarayı bırakmak in the area of ​​the mainland and the mainland. Sonuç alınamaz ise en az 2-3 azyls anti oksidanlar dediğimiz takviyelerin faydası olduğuna dair bilgimiz var.

2

Bir diğer yöntem ise, özellikle tüp bebek tedavisi planı yapılan kişilere önerilebilir. Bu yöntemde testislerden iğne ile sperm elde ediliyor. Amacımız, genetiği bozulmamış spermlerin üretildiği yerden yani testis docusundan elde edilmesi. The Uyguladığımız in Dünya literatürüne giren bir çalışmada, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan vakalarda bu yöntem ile oldukça iyi gebelik oranları yakaladık. Bu çalışmamız saygın dergilerce hep referans olarak gösterildi. Özetle, anti oksidanlar ile 2-3 ailık takviye veya testislerden iğne ile alınan spermlerin tüp bebek tedavisinde kullanılması işe yarayabiliyor.

[ad_2]
Source link