Wednesday , May 5 2021

Kanserle mükadele eden hücreleri obezlerde yağ tıkıyor!Obez kisilerde bağışıklık systeminin kanserle savaşan özel hücreleri yağ ile "tıkanıyor". Böylece savaşçı hücreler tümöre çok zor "tutunabiliyor", tutunsa bile yok edemiyor. A kilo verilip yağ azaldığında ise hücreler savaşçı kimliklerini geri kazanıyor, tümörler daha etkili saldırıyor.

BİLİMSEL MAKALE OLARAK YAYINLANDI

Nature Immunology 's yayıllanan yeni bir araştırmayla anlaşıldı ki obezlerin bağışıklık systemini oluşturan savaşçı hücreleri yağ ile tıkanıyor. Bu hücreler kanser tümörünü yakalayıp bağlansa bile yok edemiyor. Brigham Kadın Hastanesi ile Harvard Týp Okulu'nda da araştırmalar yürüten Dublin Üniversitesi Trinity Kolej İmmünoloji bölümünden Prof. Dr. Lydia Lynch'in başında olduğu araştırmada, obezitenin bağışıklık sistemi hücrelerini tümörlere karıı etıkisiz hale getirdiği keşfedildi.

OBEZLERİN SAVAŞÇI HÜCRELERİ YAĞ İLE TIKANIYOR

Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan'ın haberine göre yapılan araştırmada özellikle fareler in insanlardan alınan doğal öldürücü hücrelere yoğunlaşıldı. Doğal öldürücü hücreler, beyaz kan hücrelerinin bir çeşidi in tümörlere karlsi bağışıklık sisteminin harekete geçmesinde önemli rol oynuyor. Çalışmada obezlerin savaşçı hücrelerinin yağ ile tıkandığı belirlenirken tıkanma, kanser hücrelerinin yok edilmesini de engelliyor. Ancak hücrelerde yağ birikmesi engellendiğinde hücrelerin tekrardan savaşçı özellik kazandığı tespit edildi.

OBEZİTE 13 KANSERLE İLİŞKİLİ

Obezitenin kanserin önde gelen nedenlerinden biri olduğunun artık net olarak bilindiğini belirten medikal onkoloji uzmani Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ise şunları söyledi: "Normalde bağışıklık sistemimiz kanserli ve kanserleşmeye başlayan hücreleri tanıma ve yok etme yeteneğine sahip. Ama kanserleşme sırasında, kanserli hücreler bağışıklık sisteminden kaçma mekanizmaları geliştiriyor. Obezitenin endomterial (rahim), karaciğer, pankreas, kalın bağırsak ve menepoz sonrası meme kanseri de dahil olmak üzere en az 13 farklı kanserin riskini artırdığı bulunmuştu. Obezite v kanser iilihkisi bilimsel kanıtlarla gösterilmesine karşın, bu iliskinin kanserleşmeye nasıl katkı sağladığı tam olarak aydınlatılamamıştı. "

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ


Source link